Menu Zamknij

Przelew SEPA

Przelew SEPA

Jeśli jeszcze nie wiesz, co to jest przelew SEPA i chcesz zgłębić wiedzę w tym temacie to na pewno znalazłeś się w odpowiednim miejscu. Z pewnością nieraz słyszałeś o realizowaniu płatności tą metodą. Jednakże pewnie nie wiesz, co to dokładnie oznacza i w jaki sposób funkcjonuje? Na szczęście w tym miejscu znajdziesz potrzebne informacje dotyczące przelewu SEPA. Dzisiaj dowiesz się zatem wielu istotnych rzeczy. Mianowicie: czym dokładnie jest ten przelew? Do jakich krajów można go nadać? Jak działa i jakie są jego rodzaje? Ponadto poznasz koszty tej usługi i będziesz wiedział, ile czasu zajmuje wykonanie tej usługi finansowej? Brzmi dobrze? Na pewno tak. Zapraszam więc do lektury artykułu!

Spis treści
Czym dokładnie jest?
Kraje członkowskie
Jakie są typy?
Cena usługi
Czas realizacji
Ograniczenia

Przelew SEPA – co to jest?

Co to jest przelew SEPA? Generalnie jest to skrót z angielskiego hasła: Single Euro Payments Area oznaczającą ogólnoeuropejską sieć procesowania płatności. Umożliwia ona przesyłanie i odbieranie środków pieniężnych w walucie euro między dwoma zagranicznymi kontami bankowymi w strefie euro. Ogólnie rzecz biorąc, przelewy te stanowią prosty i szybki sposób na transferowanie funduszy. W dalszym ciągu zalicza się je do najszybszych i najtańszych metod wysyłania pieniędzy z jednego państwa strefy euro do innego. Korzystając z tego rodzaju płatności możesz przesłać środki równie łatwo i sprawnie, jak w przypadku standardowego przelewu krajowego. Dodatkowo jest to niezwykle bezpieczna forma transferu. Ze względów bezpieczeństwa, system płatności SEPA dodatkowo jest nadzorowany przez ważne organy międzynarodowe. Są nimi: Europejski Bank Centralny (EBC) oraz Komisja Europejska (EC).

Do jakich państw można wysłać przelew SEPA?

Aktualnie przelew SEPA możemy zrealizować do 36 krajów członkowskich. Są nimi:

 • 27 państw należących do Unii Europejskiej (m.in. Polska, Niemcy, Czechy, Finlandia, Włochy);
 • 5 państw stowarzyszonych w EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania);
 • 4 kraje będące „mikropaństwami” mające indywidualne ustalenia monetarne z Unią Europejską (Andora, Monako, San Marino i Watykan).

Jakie są rodzaje przelewów SEPA?

Obecnie na rynku istnieją 3 rodzaje przelewów bankowych SEPA. Każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami proponowanej usługi. Poniżej prezentujemy jak działa każdy z typów tego przelewu.

Polecenie Przelewu SEPA (The SEPA Credit Transfer)

Pierwsza odmiana przelewu SEPA to polecenie przelewu. Najczęściej wykorzystywane jest do wykonywania jednorazowych przelewów. Do jego użycia korzysta się z numerów IBAN. A także czasami z numerów SWIFT/BIC, w celu przetransferowania należnej kwoty z jednego rachunku na drugi. Po uwierzytelnieniu przelewu, adresat powinien mieć zaksięgowaną wpłatę na swoim koncie w ciągu jednego dnia roboczego, od chwili jej wykonania.

Przykładowo, chcesz przesłać 500 EUR z naszego konta niemieckiego, na rachunek bankowy naszego kuzyna z Francji. W tej sytuacji realizujesz transfer pieniędzy działający jak przelew krajowy. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Oba państwa należą do regionu SEPA, tak więc polecenie przelewu SEPA opiera się na zasadzie funkcjonowania przelewu krajowego. Najpierw, nasz niemiecki bank pobiera z naszego rachunku 500 euro. Kolejno, za pośrednictwem numeru IBAN i jeżeli jest to niezbędne także kodu BIC wyszukuje danego rachunku bankowego naszego beneficjenta. Po odszukaniu, pięćset euro jest księgowane na francuskie konto bankowe naszego kuzyna przez jego bank we Francji. Całość operacji zajmuje tylko 1 dzień roboczy!

Natychmiastowy przelew SEPA (The SEPA Instant Credit Transfer)

Kolejny rodzaj transferu to SEPA Instant , czyli natychmiastowy przelew. Wprowadzono go stosunkowo niedawno, bo w listopadzie 2017 roku. Nazwy te nie wzięły się jednak z przypadku i odnoszą się do niebywałej dynamiki transferu środków. Często w tym przypadku odbiorca czeka na płatność dosłownie kilka sekund. Po zatwierdzeniu transakcji przez nadawcę maksymalnie może to zająć dokładnie dziesięć sekund! Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż polega się tutaj na bezpośrednim routingu. Chodzi o routing z banku osoby nadającej przelew do banku beneficjenta przelewu. Wówczas w całym tym działaniu nie angażuje się żadnych podmiotów pośredniczących, dzięki czemu transakcja jest realizowana ekspresowo. Usługa ta jest dostępna w użyciu przez cały czas, to znaczy: 24h/7 dni przez 365 dni w roku. Jest to opcja wyprzedzająca inne rozwiązania bankowe, które mogą być zależne od weekendów czy też innych świąt.

Jednak, aby móc zrealizować płatność natychmiastową SEPA, banki obydwu stron transakcji koniecznie muszą być ważnymi członkami SEPA Instant. Także zanim dokonasz polecenia przelewu instant najpierw sprawdź, czy Twój rachunek bankowy, jak również Twojego odbiorcy może obsługiwać takie przelewy.

Polecenie zapłaty SEPA (The SEPA Direct Debit Transfer)

Trzecią i ostatnią formą SEPY jest polecenie zapłaty. W odróżnieniu od dwóch pozostałych rodzajów, ta opcja często używana jest do wykonywania transakcji cyklicznych. Przykładowo może to być comiesięczny czynsz, opłaty za media czy Internet lub stałe raty zaciągniętego kredytu. Tak, jak w przypadku dwóch pozostałych rodzajów, tak i tutaj niezbędne jest wprowadzenie numeru IBAN. A czasami także kodu SWIFT konta nadawcy i odbiorcy. Jednakże przelew polecenia zapłaty działa na zasadzie płatności „pull-based„, co różni go od pozostałych typów przelewu.

Mianowicie w tej opcji to adresat transferu musi wysunąć żądanie dokonania wpłaty przez nadawcę. Odbywa się to na zasadzie wysłania prośby do osoby nadającej przelew dotyczącej zezwolenia na pobranie środków z jego/jej konta. Oprócz tego, przed dokonaniem przelewu nadawca ma obowiązek podpisania tzw. „mandatu”. Jest to forma umowy, pozwalająca odbiorcy przelewu na stałe ściąganie wymaganej kwoty z rachunku bankowego nadawcy. W efekcie, rozwiązanie to może stanowić praktyczne narzędzie, które umożliwia nam regulowanie obowiązkowych płatności na czas. Dzięki temu nie ma potrzeby zapisywania terminów i pamiętania o konieczności opłacenia ważnych rachunków na czas.

Ważne! Warto nadmienić, iż do wyboru masz dwie odmiany przelewów polecenia zapłaty. Są to:

 • Podstawowe polecenie zapłaty SEPA – opcja wybrana z myślą o osobach fizycznych. Musi być ona dostępna we wszystkich bankach biorących udział w systemie SEPA;
 • Polecenie zapłaty SEPA B2B – rozwiązanie stworzone z myślą o przedsiębiorcach i ich firmach.

Koszt przelewu SEPA

Opłata za przelew metodą SEPA zwykle jest taka sama, jak w przypadku zlecania wewnętrznego przelewu krajowego. Tak więc, w większości przypadków przelewy te są darmowe. Aczkolwiek, część banków może generować także koszty za realizowanie krajowych transakcji bankowych w tym samym państwie. Zależnie od banku nadawcy, koszty opłat za wykonanie takiego przelewu mogą być opłacone w pełni przez odbiorcę. Jak również mogą być też podzielone pomiędzy nadawcę i adresata. Działanie to jest powszechnie znane jako dzielona metoda płatności kosztów wspólnych (SHA).

Poza tym, możesz zostać obarczony dodatkową prowizją za przekonwertowanie waluty, jeżeli w całej operacji finansowej biorą też udział inne waluty. Przykładowo, gdy wysyłasz środki z UK do państwa strefy Euro, to wówczas funty zostaną przeliczone i wymienione na euro. Niekiedy mogą się z tym wiązać inne opłaty pobierane przez banki. Także najlepiej to sprawdzić i upewnić się na przyszłość, jak ta kwestia ma się w Twoim banku.

Ile trwa przelew SEPA?

Jeśli chodzi o czas realizacji tej metody płatności, jest to zależne od wybranego przez Ciebie rodzaju przelewu. Tak więc, przelew metodą SEPA może zostać zaksięgowany na koncie odbiorcy w ciągu:

 • Standardowe polecenie przelewu SEPA (The SEPA Credit Transfer) – 1 dzień roboczy;
 • Natychmiastowy przelew SEPA (The SEPA Instant Credit Transfer) – około 10 sekund;
 • Przelew Polecenia Zapłaty SEPA Core (The SEPA Core Direct Debit Transfer) – trwa minimum dwa dni robocze;
 • Przelew Polecenia Zapłaty SEPA B2B (The SEPA B2B Direct Debit Transfer) – minimum 3 dni robocze.

Czy są maksymalne limity na przelewy SEPA?

Maksymalne limity pieniężne na dokonywanie przelewów SEPA uzależnione są głównie od wybranej formy przelewu. Kwoty te podajemy poniżej dla każdego rodzaju:

 • Polecenie przelewu SEPA ma odgórnie przyjęty, lecz wysoki limit, który wynosi aż 999,999,999.99 EUR;
 • Natychmiastowy przelew SEPA – 100.000 EUR w jednej transakcji;
 • Polecenie zapłaty SEPA nie posiada określonego limitu. Jest on zależny wyłącznie od ustaleń, jakie uzgodniły ze sobą obie strony transakcji, czyli nadawca i odbiorca.