Menu Zamknij

Jaki jest koszt przelewu SEPA w banku?

Jaki jest koszt przelewy SEPA?

Rynek przelewów międzynarodowych w walucie euro przeszedł wielką zmianę. Dzięki ujednoliconemu systemowi płatności SEPA (ang. Single Euro Payments Area), który umożliwia sprawny obrót pieniędzmi na rachunkach bankowych. System płatniczy funkcjonuje pomiędzy 36 różnymi krajami, w tym państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Dziś sprawdzamy, jaki jest koszt przelewu SEPA? W tym artykule dowiesz się także co zrobić, aby za taki transfer nie zapłacić ani złotówki.

Co to jest przelew SEPA?

Przelew SEPA to przekaz międzynarodowy realizowany za pośrednictwem Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). Powstał z inicjatywy Unii Europejskiej (UE) mającej na celu harmonizację płatności w całej Europie. Celem jest uproszczenie transgranicznych przelewów pieniężnych w walucie euro. Pod wieloma względami przelew SEPA jest podobny do przelewu krajowego, ponieważ banki obsługujące płatności SEPA mają bezpośrednie relacje z innymi bankami lub siecią banków pośredniczących, która umożliwia płynne przelewy za granicę. Ile idzie przelew SEPA? Pieniądze trafią do odbiorcy już w ciągu jednego dnia roboczego.

Ile kosztuje przelew SEPA?

Obecnie, zdecydowana większość banków umożliwia zrealizowanie przelewu w euro za darmo. Z własnego doświadczenia zalecam jednak, aby wnikliwie zapoznać się z każdą ofertą. Po zatwierdzeniu zlecenia w serwisie transakcyjnym lub aplikacji banku może być już za późno. Nawet najmniejsza tajemnicza gwiazdka *** czy zapis drobnym druczkiem w tabeli opłat i prowizji jest bardzo istotny. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że nie spotka Cię niemiła niespodzianka w postaci opłaty za samo nadanie transferu. Jeśli Twój bank nie oferuje darmowych przelewów w euro, za zrealizowanie transakcji nie powinieneś zapłacić więcej niż za przelew krajowy. Pamiętaj, że koszt przelewu zależy od tego czy będziesz go zlecał przez Internet czy w placówce banku. Większość banków oferuje darmowe przelewy online. Jednak za zlecenie przelewu w oddziale mogę pobrać opłatę w wysokości od 5 zł do 15 zł.

Jak uniknąć opłaty za przelew zagraniczny?

Przelewy SEPA są o wiele korzystniejsze od drogich płatności SWIFT, przy których nie mamy możliwości, aby uniknąć prowizji za przewalutowanie. W przypadku transferów w walucie innej niż euro, ponosimy koszty z tym związane, które stanowią ustalony procent od wartości transakcji. Najczęściej zawierają się one w przedziale od 0,5% do 2,5% kwoty przelewu. Jednak o tych pozornie symbolicznych kwotach myślimy zupełnie inaczej, kiedy w grę wchodzą przelewy o dużych wolumenach. Koszty mogą wtedy wynieść nawet kilkaset złotych.

Aby skutecznie uniknąć opłaty za zlecenie przelewu zagranicznego, możesz pomyśleć o tym, aby założyć konto walutowe w euro. Transakcje pomiędzy rachunkami w tej walucie rozliczane są w systemie SEPA. Prowadzenie takiego rachunku jest w większości banków bezpłatne, jako dodatek do konta złotówkowego. Jeżeli często zdarza Ci się zlecać przelewy w euro będzie to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu zaoszczędzisz na każdym transferze, a pieniądze przelejesz posługując się jednym nominałem. Bez narażania się na niekorzystny kurs wymiany w banku czy kantorze.

Jak działa przelew SEPA?

Jak napisaliśmy wcześniej, przelew SEPA jest podobny do przelewu krajowego. Oto przykład dobrej odpowiedzi na pytanie: jak działa przelew SEPA?

Jak działa przelew SEPA?

Załóżmy, że Marek wysyła Piotrkowi 200 euro, a bank nadawcy jak i odbiorcy obsługują przelewy SEPA. Gdy Marek zainicjuje przelew to bank obciąży jego konto bankowe kwotą 200 euro. Następnie bank Marka przekaże kwotę do banku pośredniczącego. W Unii Europejskiej taką funkcję pełni Europejski Bank Centralny (EBC), który z kolei zasili bank Piotrka kwotą 200 euro. Na koniec bank Piotrka zasili jego osobiste konto kwotą 200 euro.

Zasadniczo przelew SEPA działa jak zwykły przelew bankowy, tylko pieniądze są przesyłane za granicę i zawsze w walucie euro. W przypadku, gdy oba banki nie mają ustalonych relacji, jak w powyższym przykładzie transakcja jest przeprowadzana za pośrednictwem centralnego rachunku bankowego pośredniczącego w Europie.

Przelew SEPA został stworzony po to, aby dokonywanie międzynarodowych transakcji pieniężnych w Europie było równie płynne, jak w przypadku krajowego przelewu bankowego. Sieć umożliwia szybkie i tanie przelewy na całym kontynencie. A jedynymi opłatami, o które będziesz musiał się martwić, są marże kursowe, jeśli próbujesz wysłać pieniądze w walucie innej niż euro (np. GBP czy PLN).