Menu Zamknij

Jak zrobić przelew SEPA przez bank?

Jak zrobić przelew SEPA przez bank?

Wydawać by się mogło, że w erze digital przekazy pieniężne nabrały rozmachu na tyle, że polityka banków systematycznie zaczęła rezygnować nawet z tradycyjnych oddziałów kasowych. Dziś, żeby wysłać przelew nie musimy już stać w kolejce i wypełniać papierowego druczku w placówce. Do zlecenia transferu w dowolne miejsce na świecie wystarczy dostęp do serwisu transakcyjnego i telefon komórkowy. W tym artykule tłumaczę, jak prawidłowo, krok po kroku wykonać przelew SEPA?

Wszystko, co musisz wiedzieć o przelewach SEPA

Przelewy SEPA (ang. Single Euro Payments Area) to bez wątpienia jedno z najdogodniejszych rozwiązań dla transferów pieniężnych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jak łatwo możesz się domyślić są to przelewy dedykowane dla krajów należących do strefy euro. Z systemu SEPA korzysta obecnie aż 36 państw na całym świecie, a poza krajami zrzeszonymi przez UE także Liechtenstein, Monako, Norwegia, Islandia, San Marino, Szwajcaria, Watykan oraz Wielka Brytania. Przelew SEPA zrealizujesz, jeśli tylko posiadasz aktywny dostęp do platformy usług w swoim banku. Możesz to zrobić korzystając z aplikacji mobilnej lub za pośrednictwem serwisu transakcyjnego. Jednak żeby wykonać go prawidłowo, musisz zadbać o kilka ważnych kwestii, które zagwarantują Ci szybkie i sprawne wysłanie przelewu.

Co potrzebujesz do zlecenia przelewu SEPA?

SEPA wykorzystuje międzynarodowy numer konta bankowego (IBAN), aby umożliwić przelewy między różnymi kontami bankowymi. Podając dane upewnij się, że bank, do którego wysyłasz pieniądze, jest członkiem SEPA. Jeśli chcesz zlecić przelew SEPA musisz postępować według instrukcji. Po pierwsze musisz zalogować się do swojego banku lub konta dostawcy usług płatniczych. Przejdź do zakładki „przelew zagraniczny/walutowy”. Aby wykonać przelew SEPA, musisz uzupełnić wymagane pola formularza:

 • Dane odbiorcy: imię i nazwisko lub nazwę firmy;
 • Numer IBAN rachunku bankowego odbiorcy;
 • Kod BIC/SWIFT banku odbiorcy;
 • Kwotę przelewu;
 • Kraj odbiorcy oraz;
 • Podać tytuł płatności.

Usługa polecenia przelewu SEPA to system płatności międzybankowych. Określa wspólny zestaw standardowych procedur i zasad dotyczących poleceń przelewu w euro. Transakcje polecenia przelewu SEPA mogą być płatnościami jednorazowymi lub cyklicznymi, a także dokonywane indywidualnie lub zbiorczo (na przykład lista płac, która obejmuje jedno obciążenie rachunku płatnika i wiele kredytów dla różnych beneficjentów).

Kluczowe cechy polecenia przelewu SEPA obejmują:

 • Płatnik, odbiorca i ich banki są identyfikowane za pomocą międzynarodowego numeru konta bankowego (IBAN) i kodu identyfikacyjnego firmy (BIC).
 • Beneficjent otrzymuje środki w ciągu jednego dnia roboczego po dokonaniu płatności.
 • Beneficjent otrzymuje pełną kwotę. Nie ma żadnych ukrytych kosztów.
 • Koszt płatności transgranicznej SEPA będzie taki sam, jak koszt przelewu lokalnego.
 • Płatnik i odbiorca korzystający ze schematu polecenia przelewu SEPA są obciążani za płatność tylko przez swoich własnych usługodawców.

Jak zrobić przelew SEPA w 5 prostych krokach?

 1. Jak już wspomnieliśmy w pierwszym akapicie, przelewy SEPA dedykowane są transferom w strefie euro. Jeśli przelewasz pieniądze z konta złotówkowego na konto w euro lub odwrotnie koniecznie sprawdź aktualne kursy walut w swoim banku. Dzięki temu w prosty sposób oszacujesz, jaki będzie realny koszt danej transakcji. Być może okaże się, że korzystniej będzie Ci wymienić złotówki w kantorze stacjonarnym lub korzystając z niezależnej platformy wymiany online. Pieniądze możesz wpłacić na rachunek walutowy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku transakcji o dużych wolumenach.
 2. Zweryfikuj, czy bank Twojego odbiorcy korzysta z systemu SEPA lub znajduje się na liście państw członkowskich UE.
 3. Poproś odbiorcę przelewu o podanie rachunku w formacie IBAN. Jest to o tyle ważne, ponieważ w przypadku przelewów międzynarodowych, nie mamy możliwości skorzystania z formatu lokalnego NRB.
 4. Pamiętaj, że zlecając bankowy przelew międzynarodowy nie masz możliwości skorzystania z przelewu ekspresowego. Ile idzie przelew SEPA? Sesje księgowania przelewów SEPA w tym przypadku zbliżone są do krajowych przelewów międzybankowych. Tak więc przelew dotrze do odbiorcy maksymalnie w ciągu jednego dnia roboczego. Jeżeli zależy Ci na czasie możesz skorzystać z rozwiązań, jakie oferują fintechy takie jak np. niezależne internetowe kantory wymiany walut.
 5. Wybierz opcję, w której koszty przelewu zostaną podzielone proporcjonalnie pomiędzy nadawcę i odbiorcę (SHA).

SEPA umożliwia każdemu, kto posiada konto w banku lub u dostawcy usług płatniczych zlokalizowanym w krajach objętych SEPA na wysyłanie i otrzymywanie płatności denominowanych w euro. Można zarówno wysyłać jak i otrzymywać płatności bez ponoszenia dodatkowych kosztów za przelewy zagraniczne.