Menu Zamknij

Ile idzie przelew SEPA przez bank?

Ile idzie przelew SEPA?

Obrót bezgotówkowy skutecznie przejmuje prowadzenie na rynku. Według danych opublikowanych przez  NBP za rok 2019, transakcje bezgotówkowe stanowiły ponad 60% sfinalizowanych transakcji. Błyskawiczne formy płatności takie jak BLIK skutecznie zyskują w oczach konsumentów z uwagi na wygodę i szybkość realizacji. Dzisiaj sprawdzamy, jak na rynku transferów pieniężnych trzymają się przelewy międzynarodowe. Ile idzie przelew SEPA przez bank? Jak długo poczekamy na pieniądze zza granicy? Czy przelew w obcej walucie wyślemy natychmiastowo? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Czas realizacji przelewu krajowego przed powstaniem SEPA?

Jeszcze do niedawna przelewy za zakupy w Internecie realizowaliśmy za pośrednictwem tradycyjnych druczków na poczcie. W tym celu konieczne było zorganizowanie wyprawy do placówki pocztowej. Nie mówiąc już o wypełnienie odpowiedniego druku przelewu i poświęceniu swojego cennego czasu na stanie w kolejce. Całości dopełniała opłata urzędowa, która wówczas wynosiła 2,50 zł za przekaz ekonomiczny lub około 4,00 zł za nadanie przelewu ekspresowego. Przelew na konto odbiorcy trafiał w ciągu jednego do dwóch dni roboczych. W tamtych czasach konto bankowe było spełnieniem marzeń każdego z nas. Można było zrobić zakupy online bez wychodzenia z domu i organizowania planu dnia tak, aby zdążyć podejść na pocztę. Dużym plusem było również to, że przelewy wewnętrzne realizowane były w trybie natychmiastowym. Wraz z postępem technologicznym skrócił się czas realizacji przelewów krajowych. Czy w przekazach zagranicznych również nastąpiły zmiany?

Ile idzie przelew SEPA?

Wybawieniem dla transakcji bezgotówkowych w walucie euro okazały się przelewy SEPA, czyli przekazy realizowane w krajach należących do strefy EURO. Nie tylko przyśpieszyły księgowanie środków ale również ujednoliciły system płatności międzybankowych. Dodatkowym atutem są również niskie koszty przelewu SEPA. Ile zatem idzie przelew SEPA? Jako realny termin dostarczenia pieniędzy na rachunku bankowym odbiorcy w innym kraju przyjmuje się jeden dzień roboczy. Choć większość płatności dokonywanych za pośrednictwem SEPA trwa zwykle od 1 do 24 godzin. Krajowe przelewy SEPA są rozliczane kilka razy w ciągu dnia, więc środki są przekazywane w ciągu kilku godzin. Co oznacza, że czas realizacji przelewu SEPA twa mniej więcej tyle, ile księgowanie przelewu krajowego pomiędzy polskimi bankami.

Większość zagranicznych przelewów SEPA jest również uznawana następnego dnia, o ile płatność jest dokonywana przed 13:00, a oba te dni są dniami roboczymi.

4 rzeczy, które mają wpływ na czas realizacji przelewu SEPA

  • Po pierwsze data zlecenia transferu. Musisz mieć na uwadze, że banki zlecają przelewy wyłącznie w dni robocze. Dlatego przelew, który zlecisz w okresie wolnym od pracy, zostanie zrealizowany dopiero następnego dnia roboczego.
  • A po drugie, jeżeli chcesz, aby pieniądze na konto odbiorcy trafiły w kolejnym dniu roboczym, przelew musisz nadać do godziny 13:00, w końcu czas to jednak pieniądz.
  • Trzecią kwestią, na którą chcę zwrócić Twoją uwagę jest także kraj banku odbiorcy. Jeżeli okaże się, że bank osoby, do której wysyłasz pieniądze jednak nie znajduje się na liście instytucji realizujących przelewy SEPA na zaksięgowanie środków na koncie może poczekać nawet do 3 dni roboczych. Czekają na Ciebie również dodatkowe koszty za przelew zagraniczny SWIFT.
  • Ostatni punkt to weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Tradycje mają swoje dobre i złe strony. Dodatkowe dni wolne od pracy na pewno zaliczają się do tej pozytywnej części. Jednak mogą mieć one wpływ na termin realizacji przelewów SEPA. Zanim wyślesz pieniądze za granicę koniecznie sprawdź, czy u Twojego odbiorcy nie trwa właśnie świąteczny długi weekend.

Czy przelew SEPA można wysłać natychmiastowo?

Chciałoby się powiedzieć, że to prawdziwe TGV na rynku przelewów przelewów walutowych. Czas realizacji jest zbliżony do krajowych przelewów pomiędzy dwoma różnymi bankami. Co ważne przelewy SEPA nie należą do grupy tzw. przelewów typu ELIXIR, ponieważ rozliczane są w sieci płatności SEPA. Na razie żaden bank w Polsce nie realizuje transakcji natychmiastowych. Dlatego nie mamy możliwości, aby zlecić tego typu transfer z nadzieją, że pieniądze na koncie odbiorcy znajdą się w kilka minut. Jeżeli wiesz, że środki, które chcesz wysłać za granicę muszą się tam znaleźć w konkretnym terminie, zaplanuje nadanie transferu z jednodniowym wyprzedzeniem.

Aby go zrealizować, będziesz potrzebować oczywiście numeru rachunku odbiorcy w formacie IBAN oraz kod BIC/SWIFT. A jeśli zależy Ci na czasie zamiast banku możesz skorzystać z usług nowoczesnych fintechów. Firmy takie działają w oparciu o wewnętrzne transfery pomiędzy kontami złotówkowymi oraz rachunkami w euro. W ten sposób możesz wysłać przelew, który na wskazane zagraniczne konto dotrze nawet w 15 minut!