Menu Zamknij

Co to jest płatność SEPA?

Co to jest płatność SEPA?

“Co to jest płatność SEPA?”. Informacje o takim przelewie możesz znaleźć, szukając najlepszej opcji przekazu międzynarodowego. Jeśli zależy Ci właśnie na wpłacie w EURO to SEPA będzie dla Ciebie świetnym wyborem! Jak go zrobić? Ile będzie Cię to kosztowało? Gdzie dokładnie, za jego pomocą, możesz wysłać pieniądze? Na wszystkie pytania odpowiadamy w tym artykule.

Spis treści

Co to jest płatność SEPA?

Zacznijmy od tego, co to jest płatność SEPA? Dosłownie mówiąc, SEPA (ang. Single Euro Payments Area) to jednolity obszar płatności w euro. Pozwala on łatwo, szybko oraz tanio wysyłać pieniądze do niemalże wszystkich banków w Unii Europejskiej, ale nie tylko. Takie rozwiązanie chroni nas między innymi przed wysokimi kosztami związanymi z przewalutowaniem. Dzięki czemu, ceny samych transakcji są bardzo obniżone. Powodem jest fakt, że płatności można realizować tak samo, jak na terenie własnego kraju, czyli bardzo sprawnie i bezpiecznie. A do tego wystarczy tylko jeden rachunek oraz karta płatnicza. SEPA przydaje się w wielu sytuacjach. Możemy korzystać z niego między innymi w Polsce płacąc za zakupy w sklepach zagranicznych czy będąc za granicą, uregulować szybko raty za kredyt, który mamy wzięty w kraju.

Zalety

Co jeszcze powoduje, że SEPA jest tak atrakcyjnym wyborem przesyłania pieniędzy? Do trzech największych plusów należą:

 • czas – przelew realizowany jest w ciągu 1 dnia roboczego, czyli tyle co zwykły przekaz krajowy, a jednocześnie szybszy niż transfery zagraniczne w innych walutach, gdzie na pieniądze trzeba czekać nawet kilka dni.
 • koszty – opłaty za transakcję są nie tylko znane z góry, ale przede wszystkim dość niskie. Tym bardziej, że odpada prowizja dla Twojego banku czy banku odbiorcy.
 • kwota – odbiorca otrzymuje od Ciebie pełną kwotę, którą mu wysłałeś. Gdyż banki biorące udział w transakcji nie pobierają żadnych pieniędzy.

Podsumowując, przelew SEPA jest dużo szybszy niż zlecenie transakcji w innych walutach. Wiąże się to z tym, że pomija on pośredników, którzy są często niezbędni. Ponadto czas jest zależny od banku i jego terminów sesji wychodzących czy przychodzących. Dlatego pieniądze mogą trafić do odbiorcy najpóźniej na drugi dzień roboczy. Trzeba również podkreślić duży plus przelewów SEPA, jakim jest znany z góry koszt transakcji. Nie przekracza on wartości przelewu krajowego, a ponadto jest pokrywany przez nadawcę. A to znaczy, że nasz odbiorca otrzyma pełną kwotę przesyłanych środków

SEPA kontra SWIFT

Poza SEPA, w przypadku przelewów międzynarodowych, mamy do wyboru jeszcze przelew SWIFT. Biorąc pod uwagę ich różnice – wybór jest dość prosty. Z przelewu SEPA warto skorzystać w przypadku transferu środków w euro, wyjdzie on dużo taniej i szybciej niż proponuje nam SWIFT.

SEPASWIFT
Walutaeurowszystkie
ObszarUE + kraje członkowskiecały świat
Czas1 dzień roboczy3 dni robocze
Expresstak (jednak nie wszystkie banki go oferują)tak
Opłaty (różnią się w zależności od banku)0-20 zł0,25-1,00 % kwoty przelewu, min. 20 zł, max. 400 zł
Koszty banków pośredniczącychbraktak (nieznane)
Bankowość mobilna

Cel płatności SEPA

Celem wprowadzenia płatności SEPA jest zapewnienie równego traktowania wszystkich transakcji finansowych. A co za tymi idzie, Europejskiemu Bankowi Centralnemu zależy na tym, aby w przypadku przelewów międzynarodowych, znieść bariery między krajami. Wiąże się to również z koncentracją na strefie euro, łatwością obsługi czy korzyściami dla banków. Wprowadzenie takich jednolitych standardów i procedur, nie tylko usprawnia operacje transgraniczne, ale tworzy wspólny system płatniczy. Dzięki niemu, usługi międzynarodowe są jeszcze bezpieczniejsze, szybsze i tańsze. Jednak, aby wykonać przelew SEPA, należy spełnić ustalone odgórnie warunki:

 • transfer środków odbywa się w euro,
 • banki nadawcy i odbiorcy muszą być w obszarze SEPA,
 • rachunek odbiorcy jest oznaczony numerem IBAN.

Obszar

Przelew SEPA dostępny jest we wszystkich państwach Unii Europejskiej, a także na niektórych terytoriach poza nią. Czyli do strefy SEPA należą zarówno kraje, które używają euro jako swojej głównej waluty, jak i te, których lokalna waluta jest inna. Jednak dzięki temu, że importerzy posiadają rachunki w euro, te kraje również mogą wysyłać środki przez system SEPA. Poniższa tabela przedstawia państwa z obszaru SEPA wraz z dwuliterowymi kodami krajów IBAN, które identyfikują dany kraj.

Państwo/terytoriumIBAN 
Wyspy AlandzkieFI 
AndoraAD
Austria AT 
AzoryPT 
Belgia BE 
Bułgaria BG 
Wyspy KanaryjskieES  
ChorwacjaHR
CyprCY 
Republika Czeska CZ 
DaniaDK 
Estonia EE 
FinlandiaFI 
FrancjaFR 
Gujana Francuska FR 
NiemcyDE 
Gibraltar GI 
GracjaGR 
Gwadelupa FR 
Węgry HU 
IslandiaIS 
IrlandiaIE 
WłochyIT 
ŁotwaLV 
Liechtenstein LI 
LitwaLT 
Luxembourg LU 
MaderaPT 
Malta MT 
MartynikaFR 
MajottaFR 
Monako MC 
HolandiaNL 
NorwegiaNO 
PolskaPL 
PortugaliaPT 
Réunion FR 
RumuniaRO 
Saint Barthélemy FR 
Saint Martin (French part) FR 
Saint Pierre and MiquelonFR 
SłowacjaSK 
SłoweniaSI 
HiszpaniaES 
SzwecjaSE 
SzwajcariaCH 
Wielka BrytaniaGB 
Źródło: www.b2bpay.co/lista-krajow-sepa

Jak wykonać płatność SEPA, aby było jak najwygodniej?

Zarówno płatność SEPA, jak i każdy inny rodzaj przelewu, można w większości wykonać z poziomu bankowości internetowej albo mobilnej. Dla zagranicznych transferów, banki udostępniają osobne, specjalne formularze. Co prawda, nie różnią się one tak bardzo od tych do zwykłych przekazów. Mimo to, trzeba brać pod uwagę, że do wykonania przelewu SEPA, niezbędny jest numer rachunku w formacie IBAN, a płatność musi być zawsze realizowana w euro. Co stanie się, gdy posiadamy rachunek w walucie PLN? W takim przypadku bank lub dostawca płatności może przeliczyć kwotę transakcji z lokalnej waluty na euro, a następnie wysłać do odbiorcy. W rezultacie klient może ponieść dodatkowe koszty związane z przeliczeniem walut. W celu uniknięcia kosztów przewalutowania, zaleca się dokonywanie płatności w walucie pierwotnej lub korzystanie z usług, które minimalizują koszty przewalutowania np. firm świadczących przekazy pieniężne.

Dokładna instrukcja

Jak krok po kroku zrobić przelew przedstawiamy poniżej. Nie jest to trudne, jednak musisz pamiętać o wyżej wymienionych warunkach, aby Twój przelew został zakwalifikowany do systemu SEPA. Jeśli znasz numer IBAN osoby, do której chcesz wysłać pieniądze oraz wiesz, że bank odbiorcy jest członkiem SEPA możesz przystąpić do następujących czynności:

 • Zalogować się na swoje konto w banku (lub u operatora przekazów pieniężnych).
 • Wybrać opcję przelewu zagranicznego, zaznaczając, że ma być to przelew SEPA.
 • Wypełnić formularz, podając niezbędne dane odbiorcy, jak: nazwa, numer rachunku (IBAN), kraj banku, kod banku (BIC/SWIFT) lub nazwa,
 • Podać kwotę przekazu w euro, jego tytuł oraz sposób rozliczenia (SHA),
 • Potwierdzić wykonanie transakcji.

Podsumowanie

Na koniec powiedzmy, co można zaliczyć do wad w przypadku systemu SEPA? Przede wszystkim taki przelew można wykonać tylko i wyłącznie w jednej walucie, czyli euro. Dlatego, niestety, gdy wykonujemy płatność SEPA z konta bankowego w innej walucie, dochodzi do przewalutowania. Co ostatecznie może nas bardzo dużo kosztować. Ostatnim z niewielu minusów SEPA jest ograniczona możliwość wykonania przelewu ekspresowego. SEPA Instant to system płatności, który umożliwia natychmiastowe przetwarzanie transakcji między bankami uczestniczącymi w tym systemie. Jednak, nie wszystkie banki są obecnie w pełni zintegrowane z systemem SEPA Instant, dlatego istnieje ryzyko, że płatność nie zostanie zrealizowana. W Polsce bank jeszcze nie oferują takiej możliwości.